Przebarwienia po trądziku – dlaczego powstają i jak je usunąć?

Trądzik nie obchodzi się ze skórą zbyt łagodnie. Często nawet po jego wyleczeniu skóra nie jest idealna, ponieważ w miejscach krostek powstają blizny i przebarwienia. Na szczęście z pomocą zabiegów medycyny estetycznej można przywrócić skórze estetyczny wygląd. Dowiedz się, jak powstają przebarwienia po trądziki i poznaj sposoby na ich usunięcie.

Jak powstają przebarwienia po trądziku?

Zmiany potrądzikowe to konsekwencja długotrwałego utrzymywania się objawów choroby, nieodpowiedniej metody leczenia lub jej braku. Przebarwienia mogą pojawić się na skutek rozdrapywania i wyciskania krostek. Przyczyną może być również ekspozycja zmian skórnych na promieniowanie słoneczne. Największe ryzyko powstawania przebarwień pojawia się wtedy, gdy wystawiamy na słońce skórę posmarowaną wcześniej lekiem przeciwtrądzikowym.

Plamy po trądziku to wyróżniające się na skórze plamy w kolorze od różowego, przez czerwony po jasnobrązowy. Są to tzw. przebarwienia pozapalne, które powstają na skutek zaburzenia melanogenezy (produkcji melaniny, barwnika skóry). W miejscach stanów zalanych gromadzi się większa ilość melaniny, czego konsekwencją są przebarwienia potrądzikowe.

Laseroterapia – skuteczny sposób na przebarwienia po trądziku

Do usuwania przebarwień po trądziku służą m.in. lasery pikosekundowe, z których skorzystamy w Klinice Miracki w Warszawie. Urządzenia te charakteryzują się bardzo krótkim czasem trwania impulsu, dzięki czemu są w stanie szybko, skutecznie i mało inwazyjnie zlikwidować zmiany pigmentacyjne. Zabieg wykonywany jest przez lekarza. Pierwszym krokiem jest posmarowanie skóry kremem znieczulającym, aby zapewnić Pacjentowi maksymalny komfort terapii. Następnie lekarz przesuwa głowicą lasera po obszarze poddawanym terapii. Usuwanie przebarwień potrądzikowych trwa od kilku (w przypadku niewielkich zmian) do 20-25 minut. Po zabiegu występują niewielkie podrażnienia skóry, które znikają po kilku dniach: podrażnienia, zaczerwienienia, drobne strupki.

Impuls światła laserowego podgrzewa melaninę, znajdującą się w przebarwieniu i zamienia się w energię kinetyczną. Wysokie ciśnienie, które powstaje na skutek tego procesu, rozbija cząsteczkę barwnika skóry na mniejsze cząsteczki, które są samoczynnie usuwane przez organizm w ciągu 3–4 tygodni. Jednocześnie impulsy laserowe stymulują komórki odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra zagęszcza się, staje się bardziej sprężysta, a blizny potrądzikowe są mniej widoczne.

Czy przebarwienia po trądziku mogą zniknąć bez śladu?

Całkowite usunięcie przebarwień po trądziku jest możliwe. Warto jednak udać się do specjalisty jak najszybciej po ich pojawieniu się, ponieważ im wcześniej, tym lepsze efekty terapii. Ważne, żeby objawy stanów zapalnych skóry już ustąpiły, ponieważ są one przeciwwskazaniem do wykonania laseroterapii. Seria zabiegów jest w stanie przywrócić skórze równomierny koloryt, a przy okazji wpływa korzystnie na strukturę skóry i zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych. Przed laserowym usuwaniem przebarwień odbywa się konsultacja, podczas której lekarz ustala liczbę oraz częstotliwość zabiegów potrzebnych do uzyskania optymalnych efektów.

Szukasz zaufanej kliniki medycyny estetycznej? Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

Tekst promocyjny



Podobne tematy