Czy peeling chemiczny jest zdrowy? Odpowiedź lekarza

Jeśli rozważasz wykonanie peelingu chemicznego, możesz się zastanawiać, czy jest on dla Ciebie zdrowy. Istnieje wiele różnych czynników do rozważenia, takich jak ryzyko, skutki uboczne i przeciwwskazania. Dr Emmaline odpowie na Twoje palące pytania dotyczące tego zabiegu kosmetycznego. Możesz znaleźć klinikę w pobliżu siebie za pośrednictwem Glowday.

Symptomy

Peeling chemiczny to procedura, która polega na zastosowaniu roztworu chemicznego na skórę. Roztwór ten powoduje łagodne uczucie pieczenia i kłucia. Następnie roztwór jest zmywany i neutralizowany. Proces ten może pozostawić na skórze tymczasowe lub trwałe blizny. Peelingi chemiczne powinny być jednak unikane przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz osoby przyjmujące tabletki antykoncepcyjne.

Peelingi chemiczne mogą pozostawić blizny na niektórych częściach twarzy, zwłaszcza na ciemniejszej skórze. Ten rodzaj blizn może być trudny do wyleczenia, ale w większości przypadków może być leczony przy dobrej opiece po zabiegu. Jeśli masz wcześniejsze problemy z pigmentacją, powinnaś skonsultować się z dermatologiem przed poddaniem się jakiejkolwiek procedurze peelingu chemicznego. Ponadto, należy ograniczyć ruchy twarzy przez pierwszy tydzień po zabiegu. Wynika to z faktu, że niektóre płyny mogą wyciekać ze skóry.

W okresie rekonwalescencji może wystąpić łagodne podrażnienie i zaczerwienienie skóry po peelingu chemicznym. Chłodne okłady i balsam mogą pomóc ukoić skórę. Obszary poddane zabiegowi pozostaną zaczerwienione i delikatne przez siedem do 14 dni, w zależności od głębokości peelingu. W tym czasie skóra będzie się goić, a nowa skóra może wydawać się jaśniejsza lub ciemniejsza od starej.

Przed poddaniem się zabiegom peelingu chemicznego należy ujawnić wszelkie przebyte schorzenia, takie jak blizny, zimne owrzodzenia czy prześwietlenia twarzy. Należy również upewnić się, że obszar skóry jest wolny od infekcji. Przed zabiegiem należy unikać stosowania jakichkolwiek produktów zawierających retinoidy lub doustne antybiotyki. Należy również unikać miejsc ogolonych na 24 godziny przed zabiegiem. Twój lekarz doradzi Ci, jak przygotować się do procesu.

Peelingi chemiczne nie są odpowiednie dla każdego. Osoby o ciemniejszej skórze są bardziej narażone na wystąpienie przebarwień pozapalnych. Z tego powodu niektórzy dermatolodzy zalecają osobom o ciemniejszej skórze mniej agresywne peelingi chemiczne. Dodatkowo u osób z ciemniejszą skórą częściej dochodzi do powstawania nieprawidłowych blizn skórnych i dodatkowego zabarwienia blizn.

Zabieg jest szybki i bezpieczny. Jednak powodzenie peelingu chemicznego zależy od kilku czynników, w tym od Twojej motywacji i roztworu złuszczającego. Należy skonsultować się z lekarzem na temat swoich celów i odpowiedniego środka złuszczającego. Jak w przypadku każdej procedury medycznej, wyniki peelingu chemicznego będą się różnić. Niemniej jednak, peeling chemiczny może pomóc poprawić koloryt skóry, teksturę i drobne zmarszczki.

Efekty uboczne

Peeling chemiczny jest powszechnym zabiegiem kosmetycznym, ale może mieć efekty uboczne. Przez tydzień lub dłużej po zabiegu skóra może być wrażliwa na słońce, makijaż i intensywną aktywność. Może również spowodować, że Twoja skóra stanie się bardzo sucha. Aby uniknąć tych skutków ubocznych, należy nawilżać skórę do tygodnia przed zabiegiem. Należy również unikać pocenia się i ekspozycji na słońce bez ochrony.

Substancje chemiczne stosowane w peelingach chemicznych zawierają galaretowatą substancję, która może uszkodzić wątrobę. Może ona również uszkodzić mięsień sercowy lub spowodować nieregularne bicie serca. Inne skutki uboczne to infekcje i zakażenia grzybicze lub bakteryjne. W większości przypadków te efekty uboczne znikną w ciągu tygodnia lub dwóch.

Jeśli obawiasz się skutków ubocznych peelingu chemicznego, skonsultuj się z lekarzem przed poddaniem się temu zabiegowi. Powinnaś unikać zabiegu, jeśli obecnie przyjmujesz antybiotyki lub kwas retinowy. Należy również zaprzestać stosowania wszelkich leków zawierających kwas retinowy na sześć miesięcy przed zabiegiem.

U niektórych osób po wykonaniu peelingu chemicznego może wystąpić zmiana koloru skóry. Może to nastąpić po głębokim lub powierzchownym peelingu i może spowodować hiper lub hipo-pigmentację. U innych osób mogą wystąpić blizny. Blizny te jednak zazwyczaj nie są trwałe i można je leczyć sterydami i antybiotykami.

Peeling chemiczny jest skuteczną metodą resurfacingu skóry, ale ma efekty uboczne. Niektóre osoby mogą odczuwać zaczerwienienie lub wrażliwość przez kilka dni lub tygodni po zabiegu. Proces ten może również powodować plamy na skórze. Zaczerwienienie i wrażliwość zanikają z czasem. W ciężkich przypadkach skóra może być trwale przyciemniona.

Peelingi chemiczne mogą być skuteczne w usuwaniu blizn potrądzikowych, melasmy, uszkodzeń słonecznych i przebarwień. Niektóre zabiegi mogą nawet cofnąć piegi i stan przed rakiem skóry. Należy jednak zaplanować je w odstępie co najmniej czterech do sześciu tygodni, aby uniknąć skutków ubocznych. I zawsze należy dbać o skórę po zabiegu.

Peeling chemiczny jest procedurą o niskim ryzyku, która może trwać około 10-15 minut. Większość ludzi może poradzić sobie z procedurą w godzinie lunchu. Może on również poprawić wygląd blizn i plam starczych. Należy jednak pamiętać, że może on spowodować, że skóra będzie wrażliwa przez kilka dni po nim. Z tego powodu ważne jest, aby nosić krem z filtrem i unikać ekspozycji na słońce wokół dotkniętego obszaru.

Środki ostrożności

Chociaż peelingi chemiczne są ogólnie bezpieczne, mogą mieć niebezpieczne skutki uboczne, jeśli masz pewne typy skóry. Na przykład, mogą powodować suche plamy. Aby tego uniknąć, należy zastosować po nich nawilżający krem. Ponadto ważne jest, aby przed poddaniem się peelingowi chemicznemu znaleźć wykwalifikowanego specjalistę od skóry.

Przed poddaniem się peelingowi chemicznemu należy ujawnić wszelkie leki lub problemy zdrowotne. Być może będziesz musiała tymczasowo zaprzestać przyjmowania leków lub możesz zostać poproszona o zaprzestanie stosowania określonych produktów do pielęgnacji skóry. Ponadto, należy unikać stosowania maseczek na twarz. Ważne jest również dobre nawodnienie, dlatego należy unikać trudnych warunków atmosferycznych i nadmiernej ekspozycji na słońce. Po peelingu chemicznym należy pić dużo wody, aby uniknąć infekcji.

Jednym z najczęstszych efektów ubocznych peelingów chemicznych jest zmiana koloru skóry. Na przykład, jeśli masz brązową lub czarną skórę, możesz zauważyć kilka plam o ciemnym kolorze na skórze. Są one zazwyczaj tymczasowe, ale mogą być trwałe. Inne skutki uboczne peelingów chemicznych to infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne i infekcje wirusowe. Jedną z najbardziej niebezpiecznych jest możliwość zarażenia się wirusem opryszczki, który powoduje zimne owrzodzenia.

Stosując peelingi chemiczne na skórę, należy być bardzo delikatnym i nigdy nie stosować zbyt dużego nacisku lub pocierania. Dzieje się tak dlatego, że niektóre z łuszczących się komórek mogą nadal być przyczepione do żywych komórek skóry. Ponadto, należy użyć wody, aby zmiękczyć martwą skórę przed ścieraniem. Podczas stosowania peelingów chemicznych należy unikać szczotek i ściereczek do mycia.

Do znieczulenia skóry może być użyty środek miejscowo znieczulający. W przypadku głębokich peelingów, może być wymagane podanie kroplówki. Lekarz będzie musiał ściśle monitorować tętno. Ważne jest również, aby ujawnić, czy masz jakieś blizny lub miałeś niedawno zdjęcia rentgenowskie twarzy. Jeśli masz istniejącą infekcję skóry, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jesteś wystarczająco zdrowy na peeling chemiczny.

Jeśli jesteś uczulona na pewne rodzaje skóry, powinnaś unikać peelingów chemicznych. Należy również unikać skubania skóry po peelingu chemicznym. Może to spowodować podrażnienie skóry, co może zwiększyć ryzyko infekcji.

Przeciwwskazania

Podczas gdy korzyści z peelingów chemicznych są oczywiste, należy najpierw skonsultować się z dermatologiem przed uzyskaniem zabiegu. Przeciwwskazaniem do wykonania peelingu chemicznego jest złe gojenie się ran, promieniowanie oraz cukrzyca. Peelingu chemicznego nie powinny wykonywać również osoby z aktywnymi infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi lub grzybiczymi, a także z trądzikiem różowatym i łuszczycą. Jeśli jednak nie masz żadnych z tych obaw, peelingi chemiczne nadal mogą być opłacalnym sposobem leczenia blizn potrądzikowych.

Przeciwwskazaniem do wykonania peelingu chemicznego jest ciąża lub karmienie piersią, a także wykonanie peelingu w ciągu sześciu miesięcy od zastosowania leku z grupy izotretinoin. Należy również wziąć pod uwagę poziom peelingu wymagany do wykonania zabiegu, a także przestrzeganie zasad przez pacjenta. Inne względne przeciwwskazania do wykonania peelingu chemicznego to palenie tytoniu, choroby współistniejące lub ekspozycja na słońce.

Przeciwwskazania do peelingu chemicznego mogą się różnić w zależności od rodzaju wykonywanego peelingu chemicznego. Głębokie złuszczanie wymaga znieczulenia i ścisłego nadzoru lekarza. Ten rodzaj peelingu usuwa skórę aż do brodawkowatej skóry właściwej. Zabieg jest intensywny i może powodować długi okres rekonwalescencji.

Jeśli masz któryś z wymienionych wyżej stanów, przed poddaniem się peelingowi chemicznemu powinnaś zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Ayres omawia również terminologię chemochirurgii i derm abrazji. Mówi, że termin „chemabrazja” jest niedokładny, ponieważ sugeruje łączoną technikę dermabrazji i peelingu chemicznego.

Peelingi chemiczne mogą pomóc w poprawie blizn i zniszczeniu zmian przednowotworowych lub złośliwych. Peelingi chemiczne mogą być również stosowane do fotoepilacji, która polega na kontrolowanym urazie. Jeśli są wykonywane prawidłowo, mogą przynieść pożądane rezultaty. Natomiast wykonane nieprawidłowo mogą przynieść katastrofalne rezultaty i spowodować poważne powikłania.

Podobne tematy