Jak często mogę robić peeling? Odpowiedź lekarza

W tym artykule omówiony zostanie proces poddawania się peelingom chemicznym. Procedura ta polega na usunięciu starych komórek skóry i stymulowaniu nowych w celu wytworzenia świeższej skóry. Należy jednak zrozumieć, że nie będziesz mógł skorzystać ze swojego ubezpieczenia w przypadku tej procedury. Co więcej, nie jest to bezpieczne dla osób o czarnej lub brązowej skórze. Dlatego przed poddaniem się którejkolwiek z tych procedur należy skonsultować się z dermatologiem.

Peelingi chemiczne to zabieg kosmetyczny

Peelingi chemiczne to zabieg kosmetyczny wykonywany przez dermatologa. Zabieg ten jest bezpieczny dla prawie wszystkich, ale możliwe są pewne skutki uboczne. U niektórych osób mogą wystąpić zmiany pigmentacyjne, w tym hipopigmentacja, a u niektórych osób mogą pojawić się blizny. Procedura jest bardziej skuteczna na jasnej skórze, ale ciemniejsi pacjenci mogą nie zauważyć wyników. U niektórych osób może również wystąpić zwiotczenie lub wybrzuszenie skóry. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, dermatolog może zalecić inne kosmetyczne zabiegi chirurgiczne w celu skorygowania tego stanu.

Zabieg może być wykonany w gabinecie lekarskim lub w centrum chirurgicznym. Proces odbywa się za pomocą roztworu chemicznego, który tworzy kontrolowaną ranę w skórze. Głębokość, na jaką roztwór penetruje skórę, jest różna. Ilość użytego kwasu zależy od zabiegu i celów pacjenta.

Stymulują wzrost nowych komórek

Peelingi stymulują wzrost nowych komórek w skórze i wspomagają produkcję kolagenu. Zabiegi te są korzystne dla różnych problemów skórnych, w tym trądziku, trądziku różowatego i hiperpigmentacji. Mogą one również pomóc w poprawieniu tonu i tekstury skóry. Peelingi są często wykonywane przez licencjonowanego lekarza medycyny estetycznej lub lekarza pierwszego kontaktu.

Peeling chemiczny usuwa wierzchnią warstwę skóry, wspomagając obrót komórkowy. Pomaga to również stymulować wzrost nowego kolagenu i elastyny, co poprawia wygląd i teksturę skóry. Peelingi chemiczne są popularnym sposobem leczenia wielu powszechnych problemów skórnych, w tym blizn potrądzikowych, plam starczych, szorstkości i uszkodzeń słonecznych. Mogą być stosowane na wielu częściach ciała, w tym na szyi, klatce piersiowej i plecach.

Nie są objęte ubezpieczeniem

Prawdopodobnie zastanawiałeś się, „Jak często mogę wykonywać peeling?”. To rozsądne pytanie, ale odpowiedź będzie zależała od Twojej skóry. Na przykład peelingi chemiczne są często nakładane na twarz za pomocą roztworu, który może powodować lekkie uczucie szczypania. Po zakończeniu zabiegu lekarz zmyje go chłodnym kompresem. Lekarz zdecyduje również, jak głęboko można wykonać peeling. Wszystko zależy od aktualnego stanu skóry, więc pamiętaj, aby omówić to z lekarzem przed zabiegiem.

Peelingi mogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry, dlatego należy unikać ekspozycji na słońce i silnego pocenia się przez co najmniej dwa tygodnie. Lekkie peelingi mogą zagoić się w ciągu tygodnia, natomiast głębsze peelingi mogą trwać dłużej. Twoja skóra będzie sucha, czerwona i łuszcząca się przez kilka dni po zabiegu. Twój lekarz może przepisać miejscowy krem lub balsam, aby pomóc Ci odzyskać. Należy również codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne.

Nie są one bezpieczne dla osób o brązowej lub czarnej skórze

Osoby o ciemnej skórze powinny unikać peelingów chemicznych, ponieważ mogą one spowodować trwałe zmiany w kolorze ich skóry. Powinny również unikać niektórych zabiegów kosmetycznych, takich jak usuwanie włosów, leczenie trwałą falą i farbowanie włosów. Ponadto, należy unikać golenia obszaru, który ma być leczony przez kilka dni po zabiegu. Podczas procesu gojenia, osoby powinny unikać słońca i przyjmować środki przeciwbólowe.

Specjaliści od pielęgnacji skóry muszą zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania średnio głębokich peelingów chemicznych u osób o brązowej lub czarnej skórze. Wykonywanie głębszych peelingów na tym typie skóry może spowodować przebarwienia i blizny. Chociaż produkty komercyjne często zawierają te same składniki, co peelingi chemiczne, nie są one tak skuteczne i potrzeba znacznie więcej czasu, aby uzyskać zauważalne rezultaty. Niektóre z tych produktów zawierają jednak kwas glikolowy i mlekowy, które są skuteczne w walce z pigmentacją na poziomie powierzchni, drobnymi zmarszczkami i przebarwieniami.

Nie są one objęte peelingami domowymi

Zanim poddasz się peelingowi chemicznemu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Przejrzy on Twoją historię medyczną, aby upewnić się, że zabieg jest dla Ciebie bezpieczny. Może on zadać pytania dotyczące aktualnie przyjmowanych leków i zabiegów kosmetycznych, którym byłaś poddawana w przeszłości. Sprawdzi również Twoją skórę, aby określić, jaki rodzaj peelingu jest dla Ciebie najlepszy. Rodzaj peelingu chemicznego, który otrzymasz, będzie zależał od rodzaju skóry, jaką masz i Twoich celów. Podczas konsultacji należy omówić swoje oczekiwania i motywacje do wykonania peelingu. Ważne jest, aby zrozumieć wszystkie zagrożenia i korzyści związane z peelingami chemicznymi.

Rodzaj peelingu, który wybierzesz, określi, jak długo potrwa gojenie. Lekkie peelingi mogą mieć minimalny czas przestoju, podczas gdy średnie peelingi mogą wymagać tygodnia lub więcej, aby pokazać wyniki. Skóra może być napięta i łuszczyć się, ale możesz łatwo zastosować krem nawilżający, aby zminimalizować wszelkie zaczerwienienia. Przez kilka dni należy również unikać silnego pocenia się.

Nie są objęte profesjonalnymi peelingami

Przed poddaniem się peelingowi chemicznemu ważne jest, aby omówić swoje oczekiwania z lekarzem. Należy upewnić się, że wspomnisz o wszelkich warunkach medycznych lub przeszłych procedurach, które mogą mieć wpływ na Twoją skórę. Należy również ujawnić wszelkie leki, które obecnie przyjmujemy. Należy również poinformować lekarza o planowanych w przyszłości zabiegach kosmetycznych. Peelingi chemiczne mogą być ryzykowne i wymagają okresu rekonwalescencji.

Przed wykonaniem peelingu chemicznego należy unikać nakładania makijażu lub wybielania włosów. Należy również unikać woskowania lub golenia obszarów poddanych zabiegowi przez 24 godziny. Upewnij się również, że nie masz żadnych infekcji skórnych ani otwartych ran. Lekarz udzieli również szczegółowych instrukcji dotyczących rodzaju wykonywanego peelingu. Możesz otrzymać znieczulenie, więc upewnij się, że wzięłaś wcześniej środki przeciwbólowe.

Podobne tematy