Jak zamówić receptę online?

Wiele osób zadaje sobie pytane w Jaki sposób można zamówić e-recepty online? Przede wszystkim jest to możliwe za pośrednictwem internetowego konta pacjenta. Można za pomocą tego typu usługi odebrać w łatwy sposób e-receptę i e-skierowanie.

Internetowe Konto Pacjenta a e-recepta

Warto zaznaczyć, że elektroniczne recepty generowane przez IKP rozwiązują powszechny problem, który dotyczy się systemu opieki zdrowotnej. Jest to sytuacja, w której pacjent zauważa brak danego leku w swojej apteczce, następnie umawia się na wizytę z lekarzem, który potwierdza przypisanie leku do konkretnej osoby. Często jest to bezcelowe, a wizyta ogranicza się jedynie do załatwienia kilku formalności oraz dokumentacji. Wizyta u lekarza, na przykład, często powoduje problemy dla pacjenta, związane z koniecznością wyjścia w niekorzystnych warunkach, na przykład infekcji. Z kolei wszystkie problemy dotyczące uzyskania e-recepty można rozwiązać online szybko i sprawnie.

Elektroniczne recepty na leki można przede wszystkim zamówić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). W takim wypadku należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to tylko leków przyjmowanych na bieżąco, czyli takich, na które dany lekarz wystawił już receptę. Należy wcześniej wybrać przychodnię oraz lekarza opieki zdrowotnej.

Co to jest e-recepta?

Recepty elektroniczne (e-recepty) zastąpiły tradycyjne recepty papierowe. Informacje o receptach są wysyłane do pacjenta SMS-em, e-mailem albo też wydrukiem z czterocyfrowym kodem dostępu.

Wszyscy specjaliści lekarze korzystają obecnie z możliwości wystawiania e-recepty. Dziś całkowicie zastąpiły one tradycyjny, papierowy system i są preferowane przez wielu członków społeczeństwa. Korzystanie z e-recept jest przede wszystkim bardzo wygodne, a proces od wystawienia do wypełnienia odbywa się w  zaledwie kilku prostych krokach, wygodnych dla pacjenta, lekarza, a także farmaceuty. 

W jaki sposób zamówić e-receptę online?

Pierwszym krokiem aby dostać e-receptę online jest między innymi zalogowanie się na swoje internetowe konto pacjenta. Wystawione recepty można przeglądać w zakładce „Recepty” / „Moje recepty”. Po wybraniu wszystkich leków, które chcemy zamówić, naciskamy przycisk „Zamów receptę”, aby potwierdzić realizacje.

Wskazane jest napisanie kilku uwag do lekarza, takich jak stan fizyczny przy obecnej dawce.  Warto zaznaczyć, że to lekarz podejmie ostateczną decyzję, czy można kontynuować leczenie w obecnej formie.

W jaki sposób sprawdzić e-receptę?

W zakładce „Recepty” / „Zamówienie recept” możesz zobaczyć, na jakim etapie jest Twoje zamówienie na e-receptę. Co zrobić, jeśli moja przychodnia nie obsługuje jeszcze funkcji zamawiania recept? W takim przypadku zostaniesz poinformowany, że Twoje zamówienie nie może być zrealizowane. Pacjent zostanie poinformowany, aby skontaktował się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

E-recepta online- Podsumowanie

Recepty online są wynikiem konsultacji medycznych prowadzonych przez internet lub inne rozwiązania telemedyczne.

Istnieje możliwość zamawiania elektronicznych recept od lekarza przez internet za pośrednictwem IKP. Nazywa się to Internetowym Kontem Pacjenta, czyli systemem opartym na aplikacji, który pozwala pacjentom zamawianie swoich recept. Po zakończeniu procesu danego zamówienia pacjent może on odebrać swój lek w aptece.Podobne tematy