Łupież suchy to najpowszechniejsza i jednocześnie najłagodniejsza odmiana łupieża. Niemniej, jest to bardzo uciążliwa przypadłość, niezależnie od rodzaju. Sprawdź, czym różni się suchy łupież od tłustego i jak można sobie z nimi poradzić!
Łupież suchy inaczej nazywany jest także zwykłym. To właśnie ta dolegliwość jest odpowiedzialna za charakterystyczne, białe płatki, które sypią się z głowy. Może pojawić się zarówno na skórze suchej, jak i normalnej. Z kolei łupież tłusty to odmiana, której towarzyszy nadmierny łojotok skóry. Chociaż objawy łupieżu są różne, przyczyny i sposób leczenia jest podobny.
Łupież suchy – jak się objawia?
Łupież suchy to przypadłość, która pojawia się u osób, które nie mają problemów z nadmiernym łojotokiem. Do najbardziej charakterystycznych objawów, które możesz zaobserwować, jeśli cierpisz na łupież suchy, należy złuszczający się naskórek – na całej powierzchni głowy lub tylko na jej fragmencie. Naskórek osypuje się ze skóry bardzo łatwo, w formie suchych i lekkich płatków w kolorze białym. Jest to bardzo widoczne, zwłaszcza na ciemnych ubraniach. Włosy, które rosną na głowie objętej łupieżem, są matowe, suche i mogą być nadmiernie łamliwe. Skóra głowy zazwyczaj jest podrażniona i mocno swędzi. Suchy łupież często pojawia się w okresie dojrzewania i po 20 roku życia.
Czym się charakteryzuje łupież tłusty?
Łupież tłusty przede wszystkim związany jest z przetłuszczaniem skóry głowy. Jedną z przyczyn powstawania wszystkich rodzajów łupieżu są grzyby Pityrosporum ovale. Łojotokowe środowisko jest idealne do szybkiego rozwoju kolonii drożdżaków. Jeśli obserwujesz na głowie strupki o żółtawym zabarwieniu, które przylegają do skóry, a dodatkowo odczuwasz uporczywy świąd, to może być początek łupieżu tłustego. Warto pamiętać, że na poziom wydzielania sebum wpływ mają także hormony, więc w razie problemów z łojotokiem trzeba zbadać także ten obszar.
Przyczyny łupieżu
Jeśli chodzi o łupież, przyczyny mogą być różne, jednak niezależnie od rodzaju związane są zwykle z namnażaniem grzybów z rodziny Malassezia, które występują naturalnie na ludzkiej skórze. Żywią się tłuszczami, dlatego jeśli na skórze pojawiają się odpowiednie warunki, kolonia zaczyna się gwałtownie namnażać. Powodem tego może być nie tylko nadmierny łojotok, ale także druga przyczyna, czyli osłabiona bariera ochronna skóry. W wyniku tego następują zaburzenia procesu odnowy komórkowej, a skóra jest bardziej podatna na działanie różnych drobnoustrojów.
Jak poradzić sobie z łupieżem?
W walce z łupieżem niektórzy w pierwszej kolejności sięgają po domowe sposoby. Jednym z nich jest na przykład płukanka z octu jabłkowego, innym maseczka z zielonej glinki lub żółtka kurzego. Taka mieszanka z pewnością nie zaszkodzi, jednak warto stosować ją jako uzupełnienie profesjonalnej kuracji. Podstawą pielęgnacji skóry objętej łupieżem powinien być szampon ze składnikiem przeciwgrzybiczym. Należy używać go 3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni myć głowę delikatnym szamponem do codziennego stosowania, najlepiej o naturalnym składzie. Do szamponu można dodać kilka kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego, który doskonale reguluje wydzielanie przez skórę sebum. W kuracji przeciwłupieżowej ważna jest także odpowiednia dieta, oparta na produktach bogatych w witaminy z grupy B, A i E. Wyeliminować trzeba cukier, ponieważ stanowi pożywkę dla grzybów. Jeśli opisane przez nas sposoby nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Jeśli cierpisz na suchy lub tłusty łupież, pomocne mogą okazać się domowe sposoby, a także dostępne w drogeriach i aptekach szampony. Warto wdrożyć kompleksową kurację, która obejmuje także zmianę diety.
Podobne tematy