Karboksyterapia – przeciwwskazania do zabiegu

Karboksyterapia jest formą zabiegu służącą do miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej. Jest również przydatna w redukcji rozstępów i blizn potrądzikowych. Ponadto zmniejsza wiotkość skóry i zmarszczki. Zabieg ten jest zwykle przeprowadzany na twarzy, szyi, ramionach i udach. Pacjenci są zazwyczaj proszeni o wypełnienie formularza zgody, zawierającego ich dane osobowe i historię medyczną.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym medikom.com.pl

Infection

Chociaż karboksyterapia jest lekiem naturalnym, może powodować skutki uboczne i nie jest zalecana dla wszystkich pacjentów. Niektóre z najczęstszych skutków ubocznych to łagodny obrzęk i zasinienie. Zabieg jest również znany z tego, że powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jednak istnieją pewne rzadkie przypadki bliznowacenia lub innych powikłań, które mogą wymagać pomocy medycznej. Pacjenci powinni zawsze omówić swoje ryzyko i korzyści z lekarzem przed rozpoczęciem karboksyterapii.

Procedura obejmuje zbiornik gazu dwutlenku węgla, który jest podłączony do regulatora przepływu. Urządzenie to zwalnia prędkość gazu do tempa ustawionego przez lekarza. Dwutlenek węgla wydostaje się ze zbiornika przez sterylną rurkę, a następnie jest filtrowany i wstrzykiwany w skórę. Aby zmniejszyć dyskomfort związany z wkłuciem igły, pacjent może otrzymać wcześniej krem znieczulający.

Karboksyterapia jest alternatywną metodą odmładzania skóry. W procesie tym wykorzystuje się zastrzyki dwutlenku węgla w celu pobudzenia naturalnych procesów tkankowych. Gaz ten ma właściwości antyoksydacyjne, antyseptyczne i regeneracyjne. Chociaż dwutlenek węgla jest stosowany w medycynie od ponad 50 lat, medycyna estetyczna dopiero niedawno zaczęła wykorzystywać jego właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne. Brak tlenu w naskórku jest jedną z głównych przyczyn widocznych oznak starzenia.

Choć karboksyterapia jest stosunkowo nową metodą odmładzania skóry, jest już dostępna w Wielkiej Brytanii. Coraz więcej osób decyduje się na poddanie się jej jako nieinwazyjnego sposobu na zredukowanie oznak starzenia, wzmocnienie efektów liposukcji oraz kształtowanie obszarów problematycznych.

Choroby skóry

Podstawowym celem karboksyterapii jest pobudzenie krążenia w organizmie i zwiększenie produkcji kolagenu, co może poprawić stan skóry. Istnieje bardzo niewiele znanych skutków ubocznych karboksyterapii, która jest uważana za bezpieczną i skuteczną opcję leczenia wielu chorób skóry. Efekty uboczne mogą obejmować tymczasowe zaczerwienienie lub drętwienie leczonego obszaru, ale są na ogół niewielkie. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nieoczekiwane efekty uboczne.

Karboksyterapia to zaawansowana niechirurgiczna procedura, która wykorzystuje wstrzykiwanie gazu dwutlenku węgla (CO2) w obszar poddawany zabiegowi. Wspomaga to przepływ krwi do tego obszaru, co skutkuje poprawą elastyczności i napięcia skóry. Zabieg może być inwazyjny w zależności od głębokości nacięcia i zastosowanego znieczulenia. Przy użyciu cienkiej igły, karboksyterapia polega na wstrzyknięciu gazu dwutlenku węgla do tkanek podskórnych. Pomaga to organizmowi w wysłaniu dodatkowej ilości krwi do tego obszaru, a tym samym odmłodzeniu dotkniętej skóry.

Oprócz poprawy napięcia skóry, karboksyterapia może również zmniejszyć widoczność cellulitu, rozstępów (striae cutis distensas) i rozstępów. Zabieg może być również stosowany do korekty innych zabiegów kosmetycznych, takich jak liposukcja, i wzmacniać ich rezultaty.

Istnieje wiele korzyści z karboksyterapii, a procedura jest stosowana od wieków jako skuteczny zabieg odmładzający skórę. Zabieg może zmniejszyć wygląd starzejących się stanów skóry i pomóc w eliminacji rozstępów i blizn przerostowych. Może być również stosowany w leczeniu różnych problemów krążeniowych i chorób skóry.

Otyłość

Istnieje kilka przeciwwskazań do karboksyterapii jako leczenia otyłości. Chociaż zabieg ten jest uważany za bezpieczny i skuteczny w przypadku utraty wagi, ważne jest, aby omówić ryzyko i korzyści wynikające z tej procedury z pracownikiem medycznym. Należą do nich ciąża, choroby układu krążenia, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze i ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Karboksyterapia to niechirurgiczny zabieg polegający na przezskórnym podaniu gazu CO2 w celach terapeutycznych. Jest sprawdzonym sposobem leczenia zlokalizowanej otyłości, chociaż mechanizmy stojące za jej utratą tłuszczu u otyłych pacjentów nie są do końca poznane.

U niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane, w tym zasinienie lub obrzęk miejsca wstrzyknięcia. Są one jednak zazwyczaj łagodne i przejściowe. W miejscu wstrzyknięcia będzie odczuwane ciepło i mrowienie, a wszelkie nietypowe działania niepożądane należy omówić z lekarzem przed kontynuacją leczenia.

Pomimo tych potencjalnych skutków ubocznych, karboksyterapia nie jest zatwierdzonym przez FDA sposobem leczenia otyłości. Nie była ona również szeroko badana u ludzi. Ponadto nieznane są długoterminowe skutki wstrzykiwania dwutlenku węgla. Co więcej, dwutlenek węgla nie jest substancją naturalną i może być śmiertelny w dużych dawkach lub długotrwałej ekspozycji. Ważne jest więc, aby wiedzieć, jakie jest ryzyko przed poddaniem się karboksyterapii jako metody leczenia otyłości.

Chociaż karboksyterapia nie jest zabiegiem chirurgicznym, jest to wysoce zaawansowana procedura. Podczas zabiegu specjalista wstrzykuje pod skórę gaz dwutlenek węgla. Rozgrzany do temperatury ciała gaz dwutlenku węgla pobudza naczynia krwionośne, co z kolei poprawia mikrokrążenie. Zastrzyk wspomaga również produkcję kolagenu.

Podobne tematy