Jakie powikłania są możliwe w plastyce powiek?

Powikłania plastyki powiek nie są częste, ale mogą być poważne i mogą wymagać dalszej operacji. Obejmują one rumień pooperacyjny, infekcje i rozejście się rany. Dowiedz się więcej o tych zagrożeniach i jak sobie z nimi radzić przed zabiegiem.

Rumień pooperacyjny

Rumień pooperacyjny jest częstym efektem ubocznym po plastyce powiek, ale zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Może pojawić się w wyniku zlokalizowanej torbieli lub zakażenia, może być wynikiem niezamierzonego uwięzienia szwu lub nabłonka pod skórą. Może również wynikać z wczesnego bliznowacenia. Pielęgniarka poinstruuje Cię, jak zmniejszyć obrzęk, stosując zimne okłady, sterylne krople soli fizjologicznej do oczu i sterylne płatki z gazy. Przed użyciem któregokolwiek z tych środków upewnij się, że dokładnie umyłeś ręce.

Jeśli niepokoi Cię rumień pooperacyjny, ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Podczas plastyki powiek może dojść do przecięcia naczyń krwionośnych, co powoduje krwawienie. Może to prowadzić do powstania dużego siniaka, który utrudnia widzenie i może wydłużyć czas gojenia.

W ciężkich przypadkach może dojść do nadmiernego bliznowacenia. Chociaż tworzenie się keloidów w powiece jest rzadkie, lekarz zawsze powinien podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka. Techniki chirurgiczne wykorzystujące minimalną manipulację tkanek i odpowiednie umiejscowienie nacięcia minimalizują ryzyko wystąpienia rumienia pooperacyjnego.

Rak łojowy jest kolejnym rzadkim, ale poważnym powikłaniem plastyki powiek. Nieleczony może wpływać na widzenie i powodować ból. Zwykle dotyczy starszych dorosłych i może wyglądać jak gradówka lub zapalenie błony naczyniowej oka. Jest podobny do raka podstawnokomórkowego, ale może agresywnie rozprzestrzeniać się na inne narządy.

W niektórych przypadkach po plastyce powiek może dojść do dehisce rany. Wynika to z nieprawidłowego gojenia lub nadmiernego napięcia zamknięcia rany. W takich przypadkach można podać antybiotyki, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. W ciężkich przypadkach może być konieczne zastosowanie antybiotyków dożylnych. Jeśli dojdzie do zakażenia, konieczna może być operacja rewizyjna.

Zakażenia

Zakażenia mogą wystąpić po plastyce powiek, ale ich częstość jest wyjątkowo niska. Autorzy z Phillips Eye Institute w Minneapolis, Minnesota, przeanalizowali opublikowane doniesienia na temat zakażeń po operacjach plastyki powiek u łącznie 2 227 pacjentów. Stwierdzili, że zakażenia występowały bardzo rzadko, nawet w przypadku zabiegów ambulatoryjnych.

Pacjent powinien być świadomy ryzyka związanego z plastyką powiek przed poddaniem się zabiegowi. Powinien mieć możliwość wyrażenia swoich obaw i zażądania alternatywnych wyników. Zaleca się stosowanie odpowiedniej wielkości lusterka ręcznego, aby pomóc pacjentowi w przekazaniu informacji o swoim pożądanym wyglądzie. Chirurg operujący musi być dostępny, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości.

Pacjenci, którzy przeszli operację rogówki, są narażeni na zwiększone ryzyko grzybiczych zakażeń oczu. Ten rodzaj infekcji może rozwinąć się z materiału roślinnego. Około 50 000 Amerykanów przechodzi każdego roku operacje przeszczepu rogówki, a 4 do 7 osób cierpi na grzybicze zakażenia oczu po przejściu tego zabiegu.

Pacjenci muszą ograniczyć swoją aktywność przez kilka dni po plastyce powiek. U niektórych pacjentów występuje przejściowa suchość oczu, która zwykle ustępuje w ciągu dwóch tygodni. Pacjenci powinni również unikać jasnego światła przez tydzień po zabiegu. Lek przeciwbólowy dostępny bez recepty pomoże złagodzić obrzęk. W pierwszym tygodniu często występują siniaki, ale zwykle ustępują.

Głębsze uwolnienie blizny niesie ze sobą większe ryzyko nadkorekcji i podkorekcji. Może wymagać kilku napraw, aby osiągnąć pożądany rezultat. Jeśli przegroda oczodołowa jest włączona do głębszych tkanek, może być wymagany dodatkowy zabieg. Ta wtórna procedura może być wykonana tylnie bez wykonywania drugiego nacięcia w skórze. Po pierwszym zabiegu szew powinien pozostać na miejscu przez tydzień lub dłużej, aby ułatwić gojenie.

Powikłania chirurgiczne mogą obejmować zakażenie powiek. Jednak dobrze wyszkolony chirurg może zapobiec poważnym powikłaniom dzięki dokładnemu badaniu przedoperacyjnemu i skrupulatnym technikom chirurgicznym. Dodatkowo, chirurg powinien edukować pacjentów na temat tego, czego można się spodziewać podczas rekonwalescencji i opieki pooperacyjnej. Pacjenci powinni być świadomi oznak poważnych powikłań, takich jak zakażenie i krwiak.

Dehiscencja rany

Dehiscencja rany w chirurgii powiek jest poważnym powikłaniem i można jej zapobiec poprzez podjęcie dodatkowych środków ostrożności podczas operacji. Na przykład, ważne jest, aby stosować okłady z wody z lodem na obszar nacięcia po operacji, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Innym czynnikiem ryzyka jest niepokój w ciągu pierwszych kilku dni po operacji. Ważne jest również prawidłowe umieszczenie szwów. Ponadto nadkorekcja powieki górnej może skutkować nadmiernym usunięciem skóry, a także może spowodować zabliźnienie struktur w powiece.

Pomimo możliwości wystąpienia dehiscencji, zabiegi na górnej powiece mają na ogół mniej powikłań niż blefaroplastyka dolnej. Szew bieżący stosowany w powiece górnej może prowadzić do pooperacyjnej hipertrofii i dehiscencji rany, dwóch powikłań, które mogą pogorszyć estetyczny wynik zabiegu. Aby zapobiec dehiscencji rany, chirurdzy powinni przestrzegać instrukcji dotyczących pielęgnacji pacjenta i unikać stosowania szwów biegnących. Dodatkowo, aby zapobiec dehiscencji, należy stosować dodatkowe szwy przerywane oprócz tych stosowanych w szwach bieżących.

W ciężkich przypadkach dehiscencja rany może wymagać dodatkowej operacji. Oprócz powodowania silnego bólu, powikłanie to może prowadzić do zakażenia, które może prowadzić do dalszej dehiscencji. W ciężkich przypadkach może nawet prowadzić do wytrzewienia, w którym organy wewnętrzne pacjenta wystają przez nacięcie. W takich przypadkach chirurg może przepisać leki lub inny rodzaj opatrunku, aby opanować ból. Ponadto prawdopodobnie wyjaśni on, jak pielęgnować ranę, aby zminimalizować ból i dyskomfort.

Po operacji często występują siniaki i obrzęki. Podczas gdy siniaki są normalną częścią procesu rekonwalescencji, mogą być niebezpieczne, jeśli znajdują się głęboko za okiem i prowadzą do utraty wzroku. Jest to znane jako krwotok zaoczny. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia siniaków i bólu pooperacyjnego, chirurdzy powiek często zalecają pacjentom unikanie stosowania leków rozrzedzających krew oraz produktów ziołowych, które rozrzedzają krew.

Blepharoplastyka

Istnieje wiele potencjalnych powikłań, które mogą wystąpić podczas plastyki powiek. Należą do nich nadmierne wydrążenie oraz nadmierne i niedostateczne wysuszenie skóry. O ile skóra powiek górnych może być pozostawiona bardziej obficie, o tyle skóra powiek dolnych powinna być zachowawcza. Chirurg musi bardzo uważać, aby tłuszcz w dolnej powiece zajmował pozycję dominującą. Chirurg powinien również unikać odwrócenia punktu łzowego lub wykonania nacięcia, które wykracza poza niego.

Powikłania plastyki powiek mogą wystąpić w jednym na 10 000 zabiegów. Mogą wystąpić w trakcie zabiegu lub kilka dni później. Część z tych powikłań może być spowodowana niedostatecznym opanowaniem krwawienia podczas zabiegu, co może skutkować powstaniem naczyń głębokich. Inne częste powikłania to koagulopatia i nadciśnienie tętnicze. Stosowanie niektórych leków, takich jak aspiryna i leki przeciwzakrzepowe, również może prowadzić do powikłań. Przed zabiegiem pacjenci powinni zaprzestać przyjmowania wszelkich leków, które mogą stanowić problem podczas operacji.

Pacjenci powinni zasięgnąć porady lekarskiej przed poddaniem się blefaroplastyce. Powinni również zapytać swojego lekarza o kwalifikacje chirurga i jego doświadczenie. Pacjenci powinni dokładnie przestrzegać instrukcji chirurga po poddaniu się zabiegowi. Palacze są narażeni na większe ryzyko powikłań, dlatego ważne jest, aby rzucić palenie przed zabiegiem.

W zależności od zakresu repozycjonowania tłuszczu, operacja może trwać od jednej do dwóch godzin. Operacje powiek dolnych trwają zazwyczaj około godziny, natomiast operacje powiek górnych są dłuższe. Pacjent powinien spodziewać się obrzęku i zasinienia przez co najmniej tydzień po zabiegu. Pacjenci powinni również unikać prowadzenia pojazdów przez kilka dni po zabiegu.

Leczenie chemozy spojówki

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed operacją plastyki powiek, jest obecność chemozy spojówki. Są to białe lub czerwone zgrubienia w spojówce, w których centrum mogą znajdować się naczynia krwionośne. W zależności od nasilenia, guzki mogą być małe lub duże i mogą nadawać oku wygląd bruku. Najlepszym sposobem leczenia tych zmian jest zmniejszenie ich wielkości i położenia.

Chemoza to stan, w którym dochodzi do nadmiernego obrzęku spojówki, co powoduje, że na oku zbiera się żelowa substancja. Nie jest groźna, ale jest częstym efektem ubocznym urazów i operacji w obrębie twarzy. Najczęściej pojawia się po liftingach powiek, ale może wystąpić również po liftingu twarzy czy canthopexy.

Chemoza może być bolesna i powodować wiele innych problemów, takich jak zwiotczenie powiek, zmiany w widzeniu i problemy z oddychaniem. Jeśli opuchlizna utrzymuje się dłużej niż tydzień, należy ją leczyć. Lekarz może przepisać antybiotykowe krople do oczu, które należy stosować przez siedem do 10 dni.

Leczenie cherlawości spojówek po plastyce powiek zależy od stopnia zaawansowania choroby. Generalnie pierwszym krokiem jest jak najszybsze zatrzymanie infekcji, a jeśli zakażenie się utrzymuje, leczenie powinno mieć na celu zmniejszenie nasilenia objawów. Jeśli chemoza utrzymuje się po zabiegu, należy również zająć się leżącymi u jej podstaw problemami mechanicznymi.

Jeśli chemoza nie wymaga natychmiastowej operacji, lekarz może przepisać steroidowe krople do oczu lub zastosować tymczasową tarsorafię szwową. W ciężkich przypadkach chirurg okulista może zalecić operację. Podczas tej operacji, nacięcie jest wykonane w pęcherzu, aby uwolnić płyn. Następnie na powiece umieszcza się łagodny opatrunek uciskowy, aby skompresować spojówkę. Po operacji, Twój okulista może przepisać krople do oczu i środki smarujące do oczu, które pomogą zapobiec innym problemom z oczami.

Podobne tematy