Lista przeciwwskazań do plastyki powiek

Istnieje kilka rzeczy, które należy rozważyć przed wykonaniem plastyki powiek. Niektóre z nich to chemoza spojówek, pooperacyjny obrzęk powiek i wytrzeszcz oczu. Ważne jest również, aby omówić z chirurgiem plastycznym wszelkie stany chorobowe i alergie.

Conjunctival chemosis

Conjunctival chemosis to stan, w którym spojówka jest wystawiona na zewnątrz oka. Stan ten można leczyć wieloma metodami, w tym miejscowymi steroidowymi kroplami do oczu, smarowaniem oka i masażem w górę. Środki te mogą zmniejszyć ilość suchego oka, które jest związane z chemozą oraz zminimalizować blizny i zakażenia.

Niektóre przeciwwskazania do plastrów powiek obejmują pacjentów z alergią, jaskrą i atopią. Pacjenci ci powinni współpracować z alergologiem w celu ustalenia najbardziej odpowiedniego leczenia. Jeśli przyczyną dolegliwości jest alergia, leczenie musi być skoncentrowane na wyeliminowaniu alergenu. W łagodnych przypadkach można zastosować miejscowo fluorometalon lub inne leki na alergię.

W serii 60 pacjentów Malhotra i wsp. podali, że zabieg był skuteczny w 80% przypadków, a powikłania wystąpiły tylko w 6 przypadkach. U większości pacjentów wystąpiła pewna chemoza pooperacyjna. Zwykle ustępuje ona po około tygodniu. W ciężkich przypadkach może jednak dojść do powstania bliznowacenia rogówki i niebezpiecznego błędnego koła.

Pacjenci z historią zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego powinni poddać się leczeniu antybiotykiem. Antybiotyki miejscowe podaje się zwykle przez siedem dni. Należą do nich gatifloksacyna, moksyfloksacyna i maść z polimyksyną B/trimetoprimem. W przypadku dodatniej plamy Grama konieczne jest podanie domięśniowe ceftriaksonu. W przypadku zakażenia chlamydialnego dopuszczalnymi opcjami są doustna doksycyklina i azytromycyna.

Istnieją pewne przeciwwskazania do plastyki powiek w przypadku chemii spojówek. Najczęstszym z nich jest asymetria załamania powiek. Chirurg może podnieść fałd powieki dolnej w celu uzyskania symetrii. W celu utrwalenia fałdu powieki dolnej można zastosować wyższe nacięcie, ale obniżenie powieki do zbyt niskiej pozycji może prowadzić do ponownego zrostu i niepowodzenia.

Pooperacyjny obrzęk powiek

Przed poddaniem się plastyce powiek należy być zdrowym. Wymagane jest dokładne badanie fizykalne w celu określenia stanu zdrowia pacjenta oraz wszelkich problemów okulistycznych i okołogałkowych. Obejmuje ono również ocenę wzroku, asymetrii powiek, ptozę brwiową, retrakcję powiek i dolną wystawę twardówki. Innymi ważnymi pomiarami są: szczelina międzypalcowa, odległość odruchu brzeżnego i wielkość lagotalmosu.

Z zabiegiem związane jest również pewne ryzyko. Wymaga on tygodnia wolnego od pracy i innych normalnych obowiązków. Wskazane jest również powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów przez co najmniej kilka dni. Po zabiegu może wystąpić również krwawienie lub zasinienie. Powieki będą bolały przez kilka dni.

Wysokie uformowanie fałdy może sprawić, że powieki będą wyglądać asymetrycznie. W takich przypadkach chirurg powinien podnieść fałd powieki dolnej poprzez wyższe nacięcie. Jeśli fałd powieki górnej jest zbyt wysoki, chirurg może zakończyć zabieg ektropionem lub dolną migracją fałdu.

Nacięcia przy plastyce powiek różnią się w zależności od zastosowanej techniki. W podejściu przezkoniuszkowym, które najlepiej sprawdza się u młodszych pacjentów, stosuje się przezkoniuszkową resekcję tłuszczu u tych pacjentów, u których ilość nadmiaru skóry jest ograniczona. Ponadto, resurfacing laserowy jest dobrą opcją dla pacjentów z kurczliwością skóry lub redukcją rytów. Pacjentom z wydatną skórą zaleca się również unikanie podejścia z użyciem płata mięśnia podgnykowego skóry.

Przed zabiegiem chirurg powinien uzyskać standardowe zewnętrzne zdjęcia powiek. Dzięki temu może sprawdzić wyniki i sformułować zalecenia dotyczące operacji. Pacjent musi być w stanie zakomunikować swoje cele związane z widzeniem. Podczas tego procesu chirurg musi przedstawić alternatywne podejścia do osiągnięcia pożądanego wyniku.

Istnieje wiele powodów, dla których pacjenci mogą nie być kandydatami do tego zabiegu. Najczęstszym z nich jest nadmierny obrzęk. Może to spowodować, że u pacjenta wystąpi lagotomia. Problem ten jest jednak przejściowy i zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Częściową poprawę może przynieść sam przeszczep mięśnia lewatora lub napinanie poziome.

Suche oko jest kolejnym częstym powikłaniem pooperacyjnym. Chociaż występowanie suchego oka jest rzadkie, może ono dotyczyć nawet 50% pacjentów. Konieczne są jednak badania, aby lepiej zrozumieć przyczyny i zapobiegać suchemu oku po plastyce powiek.

Obrzęk lewatora

Przed plastyką powiek chirurg powinien zrozumieć anatomię aponeurozy lewatora. Lewarek znajduje się nisko w powiece górnej, a przegroda, czyli mięśniowe umocowanie do łuku marginalnego oczodołu, zapewnia mięśniowi przewagę mechaniczną. Chirurg powinien starannie rozróżnić te dwie struktury, ponieważ lekki lagoftalmos jest niepożądany, ale występuje często.

Chirurg nie powinien podejmować prób wykonania głębokiego bruzdy poprzez wykonanie nacięcia w przegrodzie oczodołowej. Może to prowadzić do powstania powieki ektropicznej, która wymaga bardziej rozległej operacji. Lekarz, oprócz pomiaru odległości refleksu rogówkowego od brzegu powieki, powinien również zmierzyć funkcję lewatora. Prawidłowa funkcja lewatora jest większa niż 12 mm.

Na liście przeciwwskazań do operacji aponeurozy powiek znajdują się pacjenci z wywiadem dotyczącym powstawania krwiaków lub obrzęku powiek. Stany te mogą być wynikiem reakcji na ciało obce, zapalenia oka lub znieczulenia.

Jeśli fałda jest zbyt wysoka, powieka może nie zamknąć się prawidłowo. Ponadto, nacięcie może skutkować nadmiernym bliznowaceniem lub złym wynikiem funkcjonalnym. Chirurg powinien szczególnie uważać na lokalizację fałdu skórnego, ponieważ zbytnia korekcja fałdu może prowadzić do asymetrii lub ptosis.

Jeśli w przeszłości występowały u Ciebie choroby autoimmunologiczne lub masz obrzęk powiek, powinieneś omówić to ze swoim chirurgiem. Należy również przestrzegać zaleceń chirurga dotyczących pielęgnacji ran. Po zabiegu należy spodziewać się bolesności wokół oka przez kilka tygodni. Aby zminimalizować dyskomfort, należy unikać urazów oka. Chłodne okłady mogą pomóc w złagodzeniu krótkotrwałego bólu.

Należy również przeprowadzić odpowiednie badanie fizykalne. Lekarz musi sprawdzić, czy nie występują inne choroby okulistyczne lub okołogałkowe. Pełne badanie okulistyczne powinno obejmować ocenę widzenia, asymetrii powiek, ptozę brwiową i dolny pokaz twardówki. Dodatkowo chirurg powinien zbadać oko pod kątem suchego oka.

Techniki chirurgiczne w przypadku obrzęku języczka obejmują tarsorrhapię, czyli zabieg zmniejszający obrzęk w obrębie aponeurozy języczka. Obie procedury wymagają znieczulenia miejscowego. Znieczulenie miejscowe jest zwykle wstrzykiwane w centralną część górnej i dolnej powieki przed zabiegiem.

Lagophthalmos

Przed poddaniem się plastyce powiek należy bezwzględnie skonsultować się z chirurgiem okulistą, aby określić swoją kandydaturę do zabiegu. Konsultacja ta powinna obejmować omówienie celów, historii medycznej, aktualnych leków i ubezpieczenia zdrowotnego. Twój chirurg omówi również sposób wykonania zabiegu i oczekiwane rezultaty.

Istnieje szereg potencjalnych powikłań związanych z plastyką powiek. Najczęstszym z nich jest asymetria w załamaniach. Zabieg może przynieść odwrotny od pożądanego rezultat poprzez zbyt wysokie podniesienie fałdu górnej powieki. W takiej sytuacji można wykonać niższe nacięcie. Technika ta wiąże się z takim samym ryzykiem i możliwością niepowodzenia.

Operacja może również spowodować lagoftalmos, stan, w którym powieki stają się cofnięte, lub asymetryczne. Inne powikłania mogą obejmować nadmierne wycięcie skóry, co może spowodować keratopatię ekspozycyjną. Może to prowadzić do upośledzenia widzenia i trwałego dyskomfortu. Mniej powszechnym ryzykiem są infekcje i przemijająca suchość oka. Pacjenci powinni być również świadomi, że wynik chirurgiczny może wymagać operacji rewizyjnej.

Chociaż blefaroplastyka jest zabiegiem bezpiecznym i powszechnie wykonywanym, istnieją pewne zagrożenia i powikłania związane z zabiegiem. Powikłania pooperacyjne mogą obejmować znaczne ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Kompleksowy przegląd literatury na ten temat może pomóc lekarzom w ustaleniu, czy pacjent jest kandydatem do zabiegu. Szczegółowe badanie powiek może być również pomocne w minimalizacji ryzyka wystąpienia zespołu suchego oka.

Blepharoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu skorygowanie zmian wokół oka, które pojawiają się wraz ze starzeniem. Podczas tego zabiegu usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg ten może poprawić wygląd górnych powiek i zmniejszyć lub wyeliminować zmarszczki lub kurze łapki. Zabieg może również skorygować problemy z mięśniami w okolicy okołooczodołowej.

Podobne tematy