Blefaroplastyka – kiedy jest konieczna?

Opadające powieki mogą być źródłem napięciowych bólów głowy i zmęczenia. Jeśli doświadczasz tych objawów, możesz rozważyć zabieg blefaroplastyki. Ten zabieg kosmetyczny może być wykonany przez certyfikowanego chirurga okulistę.

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z medimax.org.pl

Opadające powieki mogą być łagodne lub ciężkie

Ptoza, czyli opadające powieki, jest częstym schorzeniem dotyczącym górnej powieki. Jest ona spowodowana problemem z mięśniem dźwigaczem w górnej powiece, który uniemożliwia prawidłowe zamknięcie powieki. Jest to bardziej powszechne u starszych dorosłych, ale może dotyczyć również dzieci. Może prowadzić do opóźnienia rozwoju wzroku, amblyopii i innych problemów ze wzrokiem. Ptoza jest najlepiej zdiagnozowane przez lekarza okulistę. Opcje leczenia będą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Nieleczone, opadające powieki mogą zakłócać widzenie. Niektóre z objawów to obwisła górna powieka lub suche, łzawiące oczy, matowy wygląd twarzy lub ból w okolicy oczu. W niektórych przypadkach opadające powieki mogą powodować, że dana osoba musi odchylić głowę do tyłu, aby widzieć wyraźnie.

Leczenie chirurgiczne opadających powiek zależy od przyczyn i ciężkości stanu. W przypadku łagodnego lub umiarkowanego opadania powiek, problem może skorygować resekcja aponeurotyczna lewatora. W poważniejszych przypadkach może być konieczne wykonanie podwieszenia frontalis. Chirurdzy okulistyczni w Eyesthetica mają bogate doświadczenie i szkolenie w naprawianiu opadających powiek. Najpierw ocenią Twoją historię medyczną, aby określić, co może być przyczyną Twojego stanu i jak można go skorygować.

Ptoza jest zaburzeniem, które wpływa na jedną lub obie górne powieki i może ograniczać wizję osoby. Może wystąpić u małych dzieci lub u dorosłych i jest zwykle diagnozowany przez lekarza. W ciężkich przypadkach może wpływać na wzrok i powodować inne schorzenia oczu.

Mogą dotyczyć jednego lub obu oczu

Opadające powieki, lub ptoza, są powszechnym stanem medycznym, w którym górna powieka opada nad okiem. Te opadające powieki mogą zakłócać widzenie i mogą wpływać na wygląd oka. Stan ten może być spowodowany przez wrodzone osłabienie mięśnia, który podnosi powieki lub przez chorobę i uraz. Na szczęście, stan ten można leczyć.

Leczenie ptozy może polegać na napięciu lub ponownym połączeniu mięśnia dźwigacza, który podnosi powiekę. Procedura ta może pomóc w objawach ptosis, takich jak leniwe oko lub amblyopia. Jednak operacja może prowadzić do powikłań, w tym suchego oka i zadrapania rogówki. Ponadto, krwiak może wystąpić, jeśli powieki są umieszczone zbyt wysoko lub zbyt nisko.

Opadające powieki mogą być również wynikiem zespołu blepharoptosis, który jest wrodzony. Do innych przyczyn tego stanu należą choroby mięśni, problemy z zaopatrzeniem nerwowym oraz masa guza. Pacjenci z blepharoptosis mogą zdecydować się na kulę ptosis. Jeśli te metody nie poprawią wyglądu powieki, pacjent może być zmuszony do poddania się operacji plastycznej w celu jej korekcji.

Opadająca powieka może być przyczyną gorszego widzenia i może upośledzać codzienne funkcjonowanie. Zakres zaburzeń widzenia zależy od tego, jak duża część źrenicy jest zakryta. Niektórzy pacjenci z ptozą muszą podnosić brwi lub odchylać głowę do tyłu, aby widzieć wyraźnie. Może to powodować dyskomfort i napięcie, a nawet prowadzić do bólów głowy i brwi.

Mogą powodować zmęczenie i napięciowe bóle głowy

Opadające powieki mogą być częstą przyczyną zmęczenia i napięciowych bólów głowy. Stan ten nazywany jest ptozą. Wiele osób cierpiących na to schorzenie skarży się, że wyglądają na zmęczone lub leniwe. Osoby z ptozą muszą zużywać dużo energii, aby tylko podnieść powieki. Oprócz bólu, mogą również odczuwać zmęczenie i napięciowe bóle głowy. Na szczęście istnieją możliwości leczenia.

Lekarz może zlecić testy i zbadać Twoje oczy, aby określić przyczynę opadających powiek. Czasami opadające powieki mogą być oznaką poważniejszej choroby podstawowej. Na przykład, nieprawidłowo wysoki poziom hormonu tarczycy może powodować opadanie powiek. W zależności od przyczyny, lekarz może zalecić leczenie hormonem tarczycy.

Oprócz poprawy wyglądu, lekarz może naprawić opadające powieki za pomocą zabiegu znanego jako blefaroplastyka. Ten zabieg chirurgiczny może pomóc w poprawie widzenia obwodowego, poprawić ostrość widzenia i zmniejszyć częstotliwość napięciowych bólów głowy.

Można je leczyć za pomocą blefaroplastyki

Blefaroplastyka to zabieg korygujący luźną skórę powiek górnych lub worki pod oczami. Zabieg jest mało inwazyjny i poprawi Twój wygląd. Po zabiegu Twoje powieki będą wyższe, a oczy będą wyglądać młodziej. Chociaż zabieg może być bolesny, jest również szybki i skuteczny. Po blepharoplastyce, możesz wrócić do pracy i aktywności społecznej w ciągu kilku dni. Jednak przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu nie należy wykonywać forsownych czynności.

Zabieg ten może być wykonywany zarówno na górnej, jak i dolnej powiece. W zabiegu na górnej powiece chirurg nacina skórę wzdłuż fałdu oka. Nadmiar skóry, mięśni i tłuszczu jest usuwany. Zabieg może być również wykonany w połączeniu z liftingiem brwi w celu poprawy wyglądu. Nie usunie on jednak cieni pod oczami i zmarszczek wokół oka.

W celu zapewnienia dobrego wyniku, lekarz wykona serię testów i pomiarów przed zabiegiem. Będą one obejmować test produkcji łez i pomiary powiek. Dodatkowo, chirurg może przeprowadzić badanie pola widzenia, aby ocenić stopień problemów z widzeniem obwodowym w oczach. Ponadto może on wykonać fotografię powiek w celu udokumentowania medycznej potrzeby operacji.

Opadające powieki mogą przeszkadzać w widzeniu i mogą wpływać na poczucie własnej wartości. Blepharoplastyka nie tylko pomoże Ci wyglądać młodziej i piękniej, ale także poprawi Twoje widzenie. Możesz nawet kwalifikować się do pokrycia kosztów blefaroplastyki przez ubezpieczenie.

Mogą powodować spuchnięte oczy

Spuchnięte oczy mogą być oznaką wielu problemów zdrowotnych. W niektórych przypadkach, opadające powieki są spowodowane chorobą lub urazem. Aby uzyskać profesjonalną opinię, powinieneś omówić swoje objawy z lekarzem. Możesz również spróbować kilku środków ludowych. Należą do nich rumianek, korzeń pietruszki, liście brzozy i sok z ziemniaków.

Operacja dolnej powieki może być potrzebna, aby rozwiązać problem nadmiaru skóry, tłuszczu lub innych warunków powodujących opadanie powiek. Podczas tego zabiegu chirurg wycina nadmiar skóry, mięśni lub tłuszczu z okolicy powiek. Nacięcia są następnie zamykane za pomocą klejów do skóry lub usuwalnych szwów. Po zabiegu pacjenci mogą odczuwać pewne zasinienia lub obrzęki, ale są one zazwyczaj przejściowe. Obrzęk powinien ustąpić w ciągu dziesięciu do 14 dni. Pacjenci nie powinni nosić soczewek kontaktowych przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu.

Opadające powieki mogą ograniczać widzenie i zmniejszać pole widzenia. Często towarzyszy temu również zmniejszona lub nawet niedrożna źrenica. Osoby z ptozą mogą mieć trudności z podniesieniem powiek i mogą potrzebować podnosić je palcami. Nieleczone opadające powieki mogą być przyczyną amblyopii, czyli stanu, w którym widzenie jest poważnie ograniczone.

Opadające powieki mogą również powodować problemy z powiekami. U pacjentów może wystąpić ektropion, czyli stan, w którym dolna powieka zwisa lub odchyla się od oka. W ciężkich przypadkach, stan ten może prowadzić do nadmiernego łzawienia, zaczerwienienia i bólu w dotkniętym oku. Nieleczona może nawet doprowadzić do uszkodzenia rogówki.

Wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym

Plastyka opadających powiek polega na zastosowaniu niewielkich nacięć, które wykonuje się wzdłuż naturalnego fałdu powieki. Następnie usuwany jest nadmiar skóry, mięśni i tłuszczu. Małe szwy są następnie używane do zamknięcia nacięcia i zminimalizowania blizny. Większość pacjentów nie będzie miała żadnych widocznych blizn po tym zabiegu.

Zabieg może trwać godzinę lub mniej w zależności od ilości wymaganej pracy. Jest on zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że możesz swobodnie wrócić do domu zaraz po przebudzeniu. Znieczulenie miejscowe nie wymaga użycia rurek do oddychania lub maszyn. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia nudności i dyskomfortu oraz prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia.

Lekarz wykona kilka testów przed i po operacji, aby zapewnić dobry wynik. Badania te mogą obejmować pomiary powiek, produkcję łez oraz badanie pola widzenia. Badanie pola widzenia pozwala wykryć problemy z widzeniem obwodowym i może być przydatne do celów ubezpieczeniowych. Wykonywane będą również zdjęcia powiek.

Procedura ta jest zwykle wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, a dzieci zwykle wracają do domu tego samego dnia. Chirurg zdiagnozuje rodzaj ptozy i wykona chustę, aby podnieść powiekę z powrotem do jej prawidłowego poziomu.

Podobne tematy