Zagrożenia związane z peelingiem kwasowym

Peeling kwasami jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, ale istnieją pewne skutki uboczne. Możesz cierpieć z powodu podrażnienia skóry lub uszkodzenia mięśnia sercowego lub nerek. W tym artykule omówiono zagrożenia związane z peelingiem kwasowym i co zrobić, jeśli jesteś zaniepokojona.

Peelingi kwasem salicylowym są stosunkowo bezpieczne

Peelingi kwasem salicylowym to stosunkowo bezpieczny sposób na poprawę wyglądu skóry. Są bezpieczne do stosowania na większości typów skóry i są powszechnie zalecane przez dermatologów. Jeśli jednak jesteś w ciąży, masz wrażliwą skórę lub w przeszłości cierpiałaś na ciężki trądzik, przed zastosowaniem jakichkolwiek produktów z kwasem salicylowym powinnaś skonsultować się z dermatologiem.

Należy jednak pamiętać, że te zabiegi są tylko tymczasowe i nie wyleczą problemów Twojej skóry. Twoja skóra nadal będzie się starzeć i nadal będzie produkować narośla spowodowane uszkodzeniami słonecznymi. Ponadto, peeling kwasem salicylowym może spowodować efekt skorupy, jeśli Twoja skóra nie jest do niego odpowiednio przygotowana. Większość osób dobrze toleruje peelingi kwasem salicylowym i widzi rezultaty w ciągu tygodnia lub dwóch.

Skuteczność peelingu SA została potwierdzona w kilku badaniach. Zarówno peelingi przygotowane komercyjnie, jak i świeżo przygotowane wykazały zmniejszenie liczby grudek, zaskórników, guzków i krost. W badaniu przeprowadzonym przez Lee i Kim porównano skuteczność peelingu z 30% kwasem salicylowym na 35 azjatyckich pacjentach. Badacze stwierdzili, że peeling SA miał istotny wpływ na liczbę niezapalnych zmian trądzikowych oraz średni stopień zaawansowania trądziku.

Peelingi kwasem salicylowym są stosunkowo bezpieczne, o ile pacjenci są dobrze dobrani do zabiegu. Jednak ciemniejsze typy skóry powinny zasięgnąć porady dermatologa przed poddaniem się peelingowi chemicznemu. Zabiegu należy unikać, jeśli masz aktywne zapalenie skóry lub opaloną skórę.

Peelingi kwasem salicylowym nie są zalecane dla osób z nowotworami skóry. Jest on jednak skuteczny w zmniejszaniu wielkości porów i usuwaniu martwych komórek skóry, które są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków trądzikowych. Ponadto, peeling kwasem salicylowym może zmniejszyć wygląd hiperpigmentacji. Może również pomóc w zatrzymaniu wzrostu komórek, które prowadzą do powstawania guzów.

Podczas zabiegu pacjenci powinni unikać golenia i ekspozycji na słońce na 72 godziny przed zabiegiem. Powinni również unikać depilacji woskiem lub elektrolizy na tydzień przed zabiegiem. Dodatkowo pacjenci powinni powstrzymać się od stosowania jakichkolwiek produktów do pielęgnacji skóry zawierających kwas glikolowy lub mlekowy lub stosowania jakichkolwiek innych środków złuszczających. Wreszcie, jeśli pacjent ma zimną ranę, powinien odłożyć zabieg SAP do czasu zagojenia się zimnej rany.

Mogą powodować podrażnienie skóry

Po wykonaniu peelingu kwasowego należy przestrzegać następujących środków ostrożności. Przez kilka dni po peelingu należy unikać forsownych ćwiczeń i ekspozycji na słońce. Może to nasilić odpowiedź zapalną skóry i doprowadzić do silnego podrażnienia skóry. Ponadto, nadmierne pocenie się może podrażnić leczoną skórę i spowodować powstanie pęcherzy. Pot, który jest uwięziony pod martwym naskórkiem, może również powodować przedwczesne podnoszenie się skóry, co może być przyczyną powstawania blizn.

Skóra będzie się łuszczyć przez trzy do pięciu dni po zabiegu. Będzie się ona pojawiać jak siniak na twarzy. Delikatnie umyj twarz i nie wybieraj złuszczającej się skóry. Robienie tego doprowadzi jedynie do dalszego podrażnienia skóry, a nawet może spowodować infekcję. Jak w przypadku każdej procedury medycznej, przed wykonaniem jakiegokolwiek rodzaju peelingu kwasowego najlepiej jest zasięgnąć porady dermatologa lub chirurga kosmetycznego.

Należy również poinformować lekarza o wszelkich niedawno przebytych bliznach, zdjęciach rentgenowskich twarzy lub zimnych owrzodzeniach. Niektórzy pacjenci mogą wymagać sedacji przed poddaniem się peelingowi chemicznemu. Przed zabiegiem należy również przyjąć leki łagodzące ból. Po peelingu chemicznym należy nosić krem z filtrem przeciwsłonecznym i starannie nawilżać skórę poddaną zabiegowi.

Po peelingu chemicznym skóra może być odczuwana jako czerwona i obrzęknięta. Całkowite zagojenie się obszaru zajmie od jednego do siedmiu dni. Nowa skóra może być jaśniejsza lub ciemniejsza od starej. Jednak ból i podrażnienie będą stopniowo ustępować w miarę regeneracji skóry. Nie należy skubać ani drapać leczonego obszaru, ponieważ może to spowodować powstanie blizn i infekcji.

Proces peelingu chemicznego polega na zastosowaniu roztworu kwasu zwanego kwasem glikolowym. Roztwór ten nakłada się na skórę za pomocą wacika. Należy uważać, aby omijać okolice oczu i kąciki ust. Roztwór nakłada się zazwyczaj w niewielkiej ilości i pozostawia na skórze przez trzy do pięciu minut. Większość pacjentów zgłasza jedynie łagodne kłucie lub dyskomfort.

Osoby z aktywnymi infekcjami skóry, zaburzeniami skóry lub alergiami nie powinny poddawać się zabiegowi peelingu kwasowego. Ciąża i stosowanie leków na trądzik na receptę również może mieć negatywny wpływ na skórę.

Mogą uszkodzić mięsień sercowy

Peeling kwasami jest nie tylko bolesny, ale może być również niebezpieczny dla Twojego serca. Zawierają substancje chemiczne, które mogą uszkodzić mięsień sercowy i mogą prowadzić do nieregularnych uderzeń serca. W badaniu przeprowadzonym na 56 pacjentach, u 12 osób rozwinęły się zaburzenia rytmu serca. Przypadki te były bardziej prawdopodobne u pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem i depresją. Chociaż większość przypadków uległa samoograniczeniu, niewielka liczba wymagała podania 100 mg lidokainy w celu opanowania arytmii.

Mogą uszkodzić nerki

Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek jest poważnym stanem, w wyniku którego dochodzi do zapalenia nerek. Może to prowadzić do niewydolności nerek i może być śmiertelne. W niektórych przypadkach IPP mogą zwiększać ryzyko rozwoju tej choroby. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby jej zapobiec.

Podobne tematy