Czym jest Peeling Glikolowy – opis zabiegu?

Zanim zdecydujesz się na ten zabieg, powinnaś poznać kilka faktów na temat tego procesu. Na przykład, czy jest on bezpieczny dla wszystkich typów skóry? Czy jest skuteczny w leczeniu zmarszczek? Odpowiedź na te pytania zależy od rodzaju zabiegu peelingu glikolowego, który rozważasz.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z novobeautysalon.pl

Efekty uboczne

Peeling glikolowy to zabieg kosmetyczny polegający na zastosowaniu roztworu, który zawiera kwas glikolowy. Roztwór nakładany jest na skórę twarzy. Zabieg jest łagodnym peelingiem chemicznym, ale może powodować pieczenie, łuszczenie i powstawanie skorupek. Zabiegu należy unikać na obszarach o wrażliwej skórze, a kąciki oczu i ust powinny być chronione. Łagodne uczucie mrowienia jest powszechne podczas zabiegu. Podczas głębszego peelingu można zastosować miejscowe znieczulenie, aby złagodzić uczucie pieczenia.

Osoby z aktywnymi infekcjami skóry lub oparzeniami słonecznymi powinny unikać peelingów glikolowych. Dodatkowo, peelingi glikolowe mogą mieć negatywny wpływ na osoby przyjmujące leki na trądzik na receptę. Kobiety w ciąży nie powinny się jednak obawiać, ponieważ niskie stężenia kwasu glikolowego są bezpieczne. Wyższe stężenia mogą mieć wpływ na krwiobieg. W związku z tym ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się peelingowi glikolowemu. Lekarz może określić, czy peeling jest bezpieczny dla kobiet w ciąży czy nie.

Aby zminimalizować możliwość wystąpienia skutków ubocznych, pacjenci powinni unikać stosowania retinoidów przed zabiegiem. Ważne jest również, aby nie stosować żadnych maseczek do twarzy czy farb do włosów. Ponadto, powinni powstrzymać się od golenia skóry w obszarze, który ma być poddany zabiegowi, przez co najmniej 24 godziny. Ponadto, pacjenci powinni zorganizować sobie transport do domu po zabiegu. Zazwyczaj peelingi chemiczne wykonywane są w ambulatoryjnej placówce chirurgicznej. W przypadku powikłań, pacjenci powinni umówić się na wizytę kontrolną miesiąc po wykonaniu peelingu.

Peelingi glikolowe zostały uznane za bezpieczne dla większości typów skóry. Jednak osoby o ciemnej karnacji powinny unikać tych zabiegów, chyba że mają bardzo wrażliwą skórę. Silne peelingi kwasu glikolowego mogą wywołać większą pigmentację, co jest niepożądane w przypadku skóry brązowej. Stężenie kwasu glikolowego w peelingu nie powinno być większe niż 30%.

Ponadto może wystąpić zwiększone ryzyko przebarwień skóry i powstawania blizn. Jednak te skutki uboczne są przejściowe i nie są niebezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z dermatologiem w sprawie indywidualnego przypadku. Stosowanie peelingów z kwasem glikolowym w leczeniu pigmentacji, jeśli jest wykonane prawidłowo, może poprawić stan Twojej skóry.

Niektóre osoby są uczulone na kwas glikolowy. Może on również powodować podrażnienia. Chociaż lekki peeling chemiczny nie powoduje żadnych skutków ubocznych, głębsze peelingi mogą być bolesne. Lekarz może przepisać środek uspokajający, aby uczynić procedurę bardziej komfortową. Niektóre osoby mogą odczuwać delikatne ukłucia podczas zabiegu, które ustąpią po kilku minutach.

Po peelingu chemicznym skóra będzie zaczerwieniona i podrażniona przez okres do dwóch tygodni. Głębsze peelingi chemiczne mogą powodować tymczasowy uraz skóry i mogą powodować łuszczenie się i zaczerwienienie skóry. W niektórych przypadkach to uszkodzenie może prowadzić do trwałych przebarwień. Z tego powodu, niektóre osoby mogą czuć się bardziej komfortowo pozostając w domu po wykonaniu peelingu chemicznego. Jednak najprawdopodobniej będą musiały odbyć wizyty kontrolne po zabiegu.

Czas rekonwalescencji zależy od intensywności peelingu i reakcji pacjenta. Jednak rezultaty peelingu chemicznego są zwykle widoczne po trzech do pięciu dni. Złuszczająca się skóra powinna być podobna do oparzenia słonecznego, dlatego ważne jest, aby unikać dłubania przy niej, gdyż może to spowodować dalsze uszkodzenia i blizny.

Bezpieczny dla wszystkich typów skóry

Przed użyciem jakiegokolwiek produktu do pielęgnacji skóry, ważne jest, aby ocenić swój typ skóry. Najlepszym momentem, aby to zrobić jest po oczyszczeniu skóry. Wtedy możesz przyjrzeć się swojej twarzy bez użycia makijażu lub innych produktów do pielęgnacji skóry. W ten sposób możesz zobaczyć, czy masz jakieś zaczerwienienia lub podrażnienia. Jeśli rzeczywiście wystąpi reakcja alergiczna, można natychmiast przerwać stosowanie produktu i zwrócić go.

Skuteczny na zmarszczki

Peelingi glikolowe mogą pomóc Ci uzyskać młodziej wyglądającą cerę. Mogą one zmniejszyć widoczność drobnych linii i przebarwień, a także stymulować produkcję kolagenu i obrót skóry. Mogą również poprawić stopień wchłaniania produktów do pielęgnacji skóry. Jednym z popularnych produktów jest Caudalie Glycolic Peel, który obiecuje odmłodzić skórę i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. Zawiera on enzym z papai, który jest doskonałym środkiem złuszczającym i wspomaga obrót komórek. W ciągu zaledwie 10 minut ten peeling może wymieść martwe komórki skóry, pozostawiając cerę gładszą i młodziej wyglądającą.

Peelingi glikolowe nie są bezpieczne dla wszystkich. W zależności od mocy peelingu, u niektórych osób wystąpią efekty uboczne, dlatego przed poddaniem się zabiegowi należy skonsultować się z dermatologiem. Ogólnie rzecz biorąc, większość peelingów glikolowych będzie wystarczająco delikatna dla większości osób. Jeśli jednak masz skłonność do efektów ubocznych, możesz rozważyć mocniejszy peeling.

Podczas gdy większość peelingów chemicznych jest skuteczna w zmniejszaniu wyglądu drobnych linii i zmarszczek, niektórzy ludzie będą musieli znosić blizny. Blizny te można jednak z powodzeniem leczyć. Oprócz blizn, peeling chemiczny może również powodować infekcje, a niektóre osoby mogą być na nie bardziej wrażliwe. Jeśli masz historię wybuchów opryszczki, należy omówić to z dermatologiem przed zaplanowaniem procedury. Infekcje są jednak rzadkie i zazwyczaj niegroźne.

Peeling glikolowy to zabieg kwasowy na zmarszczki, który usuwa martwe komórki skóry. Kwas ten jest bezbarwną, bezwonną substancją, która od wieków jest używana do usuwania martwych komórek skóry. Peeling glikolowy rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami skóry, odsłaniając młodszą, gładszą warstwę pod spodem. Może on również tymczasowo zmniejszyć wielkość porów.

Peelingi kwasem glikolowym stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Oprócz poprawy stanu skóry, mogą być bardzo skuteczne w redukcji drobnych linii i zmarszczek. Poprzez złuszczanie wierzchniej warstwy skóry, chemiczny środek złuszczający pomoże stymulować odnowę komórek skóry i zwiększyć produkcję kolagenu. Korzyści te oznaczają, że zmarszczki znikną szybciej, a wygląd skóry stanie się wyraźniejszy.

Peelingi glikolowe są bezpieczne i można je powtarzać co 4 tygodnie. Możesz nawet powtarzać zabieg przez kilka miesięcy, aby uzyskać efekt kumulacji. Co więcej, możliwe jest wykonanie domowej wersji peelingów glikolowych, choć nie dorównają one peelingom profesjonalnym.

Peelingi kwasem glikolowym są również korzystne w leczeniu rozstępów. Rozstępy te zazwyczaj zaczynają się na czerwono lub fioletowo, ale z czasem bledną do białości. Peelingi glikolowe stymulują produkcję kolagenu i okazały się skuteczne w leczeniu białych rozstępów.

Podobne tematy