Jakie są cechy charakterystyczne szorowania rąk?

Peelingi do rąk są zazwyczaj sformułowane z różnych składników. Wśród nich znajduje się alkohol, glukonian chlorheksydyny i środki bezwodne. Składniki te mają różne właściwości i przyczyniają się do właściwości antybakteryjnych peelingów do rąk. AORN zaleca, aby peelingi wykazywały połączenie tych aktywnych składników w celu zmniejszenia liczby drobnoustrojów i zapobiegania ich odrastaniu. Na przykład, alkohol jest dobrym zabójcą bakterii z dobrą aktywnością wobec różnych grzybów i wirusów otoczkowych. Alkohol jest również bardzo szybko działający i nie ma aktywności resztkowej. Można go połączyć z chlorheksydyną, czwartorzędowymi związkami amoniowymi lub triklosanem, aby stworzyć bardzo skuteczny peeling do rąk.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z parisbeauty.pl

Glukonian chlorheksydyny

Glukonian chlorheksydyny to antyseptyczny płyn do mycia rąk stosowany przez personel medyczny. Produkt ten zapewnia długotrwałe działanie przeciwbakteryjne i jest delikatnym środkiem myjącym. Dostępny jest w postaci płynnej i piankowej. Jest nietoksyczny i bezpieczny dla większości rodzajów skóry.

Glukonian chlorheksydyny jest stosowany w służbie zdrowia w celu zapobiegania zakażeniom szpitalnym i ochrony skóry przed czynnikami drażniącymi. Glukonian chlorheksydyny, po zmieszaniu z aloesem, może być bardzo skuteczny w zmniejszaniu populacji bakterii na dłoniach. Jest również stabilny przez 90 dni, gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej. Jest dostępny w butelkach o pojemności 100 ml.

Glukonian chlorheksydyny jest powszechnie stosowany do chirurgicznej antyseptyki rąk. Jest bezpieczniejszą alternatywą dla tradycyjnego alkoholowego mycia rąk. Jego właściwości przeciwbakteryjne są długotrwałe i hamują odrastanie bakterii na dłoniach w rękawicach.

Alkoholowe peelingi do rąk na bazie alkoholu mają wiele zalet. Produkty te pomagają zapobiegać zakażeniom szpitalnym. Naukowcy stwierdzili, że peeling do rąk na bazie alkoholu znacząco zmniejsza odsetek pozytywnych hodowli różnych patogenów. Jednak produkt ten nie zapobiega wszystkim zakażeniom. Przed każdym zabiegiem chirurgicznym pacjent powinien dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub peelingiem do rąk na bazie alkoholu. Należy pozostawić go na dłoniach przez co najmniej 15 sekund do wyschnięcia.

Peelingi do rąk na bazie alkoholu są również bardziej opłacalne niż tradycyjne peelingi do rąk. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco, szpitale mogą zaoszczędzić do 80% pieniędzy stosując produkty na bazie alkoholu. Ponadto mogą one być stosowane przez personel w bardziej efektywny sposób, bez uszkadzania skóry.

Stosowanie peelingów do rąk na bazie alkoholu jest uważane za złoty standard higieny rąk w placówkach opieki zdrowotnej. Mycie rąk jest zalecane tylko wtedy, gdy ręce są widocznie zabrudzone lub nie są założone rękawiczki. Stosowanie peelingów do rąk na bazie alkoholu jest preferowaną metodą podczas standardowych procedur aseptycznych. Jednakże w niektórych przypadkach wymagane jest stosowanie szorowania chirurgicznego. Stosowanie peelingów do rąk na bazie alkoholu jest określone w australijskich wytycznych dotyczących zapobiegania i kontroli zakażeń w opiece zdrowotnej.

Ponadto peelingi do rąk na bazie alkoholu są skutecznymi środkami przeciwbakteryjnymi. Niszczą ściany komórkowe mikroorganizmów. Dzięki temu są bezpieczne i skuteczne w profilaktyce zakażeń nabytych w szpitalu. Mogą być również stosowane do czyszczenia sprzętu medycznego, np. narzędzi ręcznych. A ponieważ nie zawierają wody, peelingi do rąk na bazie alkoholu są przyjazne dla środowiska.

Badania wykazały, że peelingi do rąk na bazie alkoholu są tak samo skuteczne jak tradycyjne peelingi do rąk. W badaniu stwierdzono, że peelingi do rąk na bazie alkoholu zmniejszyły ryzyko wystąpienia SSI o taki sam procent jak tradycyjne peelingi. Poprawiły również zgodność i tolerancję protokołów antyseptycznych dla rąk lepiej niż tradycyjne peelingi do rąk.

Dodatkowo, peelingi do rąk na bazie alkoholu pomagają nowoczesnym placówkom opieki zdrowotnej oszczędzać zasoby wody. W jednym z badań stwierdzono, że stosowanie peelingów do rąk na bazie alkoholu pozwoliło zaoszczędzić około 61 631 galonów wody na salę operacyjną rocznie. Jest to znacząca oszczędność, biorąc pod uwagę, że peelingi do rąk na bazie alkoholu mogą zaoszczędzić szpitalom miliony dolarów rocznie.

Chirurgiczna higiena rąk ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów i wyników leczenia. Chociaż konwencjonalny peeling chirurgiczny jest bardzo skuteczny w dezynfekcji rąk chirurgów, może być trudny do wdrożenia i utrzymania. Badania wykazały, że peelingi do rąk na bazie alkoholu mogą zapobiegać zakażeniom w miejscu operacji, a ich umycie zajmuje mniej czasu.

Środki bezwodne

Środki bezwodne do peelingu rąk są skuteczną alternatywą dla tradycyjnego peelingu rąk. Środek bezwodny zawiera alkohol na bazie glukonianu chlorheksydyny, który jest wchłaniany przez ręce i nie jest rozcieńczany wodą. Bezwodny peeling do rąk jest mniej kosztowny niż tradycyjny peeling do rąk. Jeden epizod przygotowania rąk za pomocą tradycyjnych środków wymaga od 20 do 60 litrów ciepłej wody.

Triclosan ma działanie antyseptyczne. Jest szybko działający, o szerokim spektrum działania i trwały. Może znacznie zmniejszyć liczbę mikroorganizmów na nieuszkodzonej skórze. Jest często stosowany do mycia rąk chirurgów. Została jednak powiązana z zanieczyszczeniem wody w jeziorach.

Peelingi do rąk na bazie alkoholu są również skuteczne w kontrolowaniu liczby bakterii. Co więcej, produkty te zawierają długo działające związki, które ograniczają odrastanie bakterii na dłoniach w rękawicach po wykonaniu peelingu. Z kolei bezwodne peelingi do rąk nie wykorzystują wody i muszą być stosowane na dłoniach w rękawiczkach.

Do higieny rąk można stosować roztwory na bazie podchlorynu. Jednak mogą być one szorstkie dla skóry i mają silny zapach. W większości przypadków roztwory podchlorynu nie są właściwym wyborem do higieny rąk. Na szczęście obecnie dostępne są środki bez wody, które są skuteczne i delikatne.

Przedoperacyjne oczyszczanie rąk i przedramion przed zabiegiem stało się powszechnie akceptowaną praktyką. Nie przeprowadzono jednak randomizowanych, kontrolowanych badań, które pozwoliłyby ustalić, czy przedoperacyjny peeling rąk zmniejsza częstość zakażeń miejsca operacji. Badania wykazały jednak, że bakterie żyjące na rękach chirurga mogą wywołać zakażenie podczas zabiegu. Ponadto, gdy ręce nie są myte przed operacją, bakterie szybko namnażają się pod rękawicami chirurgicznymi.

Roztwór na bazie czwartorzędowego amonu może ograniczyć wzrost bakterii. Środek ten jest słaby wobec bakterii gram-ujemnych. Jednak ryzyko zanieczyszczenia chlorkiem benzalkoniowym jest również wysokie. Ponadto chlorek benzalkonium i chlorek benzetonium nie są kompatybilne z anionowymi detergentami.

Skuteczność bezwodnego peelingu do rąk zależy od jego składu. Musi on znacząco redukować obciążenie mikrobiologiczne na dłoniach. Powinien być również niedrażniący i mieć szerokie spektrum działania. Ponadto powinien być szybko działający i trwały. Te właściwości są kluczowe dla chirurgicznej higieny rąk.

Podobne tematy