Waldemar Dziki - ginekolog-położnik, endokrynolog, aleja Jana Pawła II 7 22-400 Zamość, e-mail: medycynakobieca@gmail.com, tel: 606129944

Zespół napięcia przedmiesiączkowego - PMS

Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest to grupa nieprzyjemnych objawów pychicznych i fizycznych, pojawiających się przed miesiączką. Spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi związanymi z cyklem płciowym kobiety. Wraz z niedoborem progesteronu w drugiej połowie cyklu pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo PMS może być wywoływany nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej oraz podwyższonym poziomem wytwarzanej przez nią prolaktyny. PMS dotyczy 80% kobiet, ale jego przebieg jest indywidualny dla każdej kobiety. Typowe objawy napięcia przedmiesiączkowego to  obolałe i napuchnięte piersi, wzdęty brzuch i przybieranie na wadze, trądzik, bóle głowy, mięsni, podbrzusza i dolnej częsci pleców. Oprócz objawów fizycznych mogą pojawiać się też psychiczne w postaci zmęczenia, osłabionej koncentracji, rozdrażnienia oraz zmian nastrojów.

W przypadku większości kobiet objawy PMS udaje złagodzić się dzięki prowadzeniu zdrowego trybu życia. Należy stosować bogatą w witaminy dietę oraz unikać alkoholu, kofeiny oraz innych używek. Niestety u pewnej grupy kobiet objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są na tyle silne, że oprócz zmiany trybu życia wymagana jest pomoc ginekologa endokrynologa. Jeśli jest to konieczne lekarz po przeprowadzeniu najpotrzebniejszych badań diagnostycznych dobiera indywidualną dla każdej kobiety terapię.

logo gabinetu endokrynologicznego