Waldemar Dziki - ginekolog-położnik, endokrynolog, aleja Jana Pawła II 7 22-400 Zamość, e-mail: medycynakobieca@gmail.com, tel: 606129944

Nadpotliwość

Nadpotliwość jest to stan polegający na nadmiernym wydzielaniu potu. Często powodowany jest przez stres, silne emocje lub ma podłoże genetyczne. Pierwsze objawy pojawiają się w okresie dojrzewania i nasilają z biegiem czasu. Nadmierna potliwość powoduje obniżenie jakości życia oraz negatywnie wpływa na samoocenę pacjenta.

Leczenie nadmiernej potliwości

Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z nadpotliwością jest zastosowanie botoksu. W miejscu, w którym zostanie podany botoks następuję rozluźnienie i relaksacja mięsni. W przypadku podania toksyny w obszarze pach, dłoni lub stóp następuje porażenie zakończeń nerwowych, które są w styczności z gruczołami co skutkuje zmniejszeniem ilości wydzielanego potu.  

Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu są: nadwrazliwość na składniki preparatu, ciąża, infekcje skóry w obszarze planowanego podania toksyny oraz przyjmowanie niektórych leków.

Przebieg  zabiegu leczenia nadpotliwości botoksem

Pierwszą czynnością którą należy wykonać to konsultacja z lekarzem mającym przeprowadzić zabieg. Na dzień przed podaniem botoksu pacjent powinień wydepilować obszar, w który ma być wstrzyknieta toksyna. Dodatkowo w dniu zabiegu pacjent nie powinień w danym miejscu stosować preparatów kosmetycznych.

Sam zabieg jest małoinwazyjny i trwa około pół godziny. W tym czasie lekarz podaje botoks igłą pod skórę. U pacjentów z niskim progiem bólowym zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w postaci kremu zawierającego lidokainę. Pierwsze rezultaty pojawiają się po tygodniu, a efekt utrzymuje się przez okres około roku czasu.