Waldemar Dziki - ginekolog-położnik, endokrynolog, aleja Jana Pawła II 7 22-400 Zamość, e-mail: medycynakobieca@gmail.com, tel: 606129944

Co to jest endometrioza?

KLIKNIJ NIŻEJ I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ ON-LINE

Endometrioza to ciągle słabo rozpoznana choroba. Dotyka głownie kobiety w wieku rozrodczym. Szacuje się, że choruje na nią nawet 15% populacji kobiet. Endometrioza to sytuacja, w której błona śluzowa macicy znajduje się poza jej wnętrzem. Powoduje to powstanie dolegliwości bólowych i może być przyczyną niepłodności.

Endometrioza - objawy

Podstawowymi objawami endometriozy są zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączki oraz niepłodność. W większości przypadków występujące dolegliwości pogłębiają się wraz z czasem trwania choroby. Bół spowodowany endometriozą może występować  w różnych postaciach. Bóle podbrzusza, podczas owulacji, stosunku płciowego lub oddawnia moczu mogą być spowodowane endometriozą.

Leczenie endometriozy

Istnieje kilka metod leczenia endometriozy. Pierwszą jest interwencja chirurgiczna mająca na celu usunięcie ogniska choroby. Ta metoda wiąże się jednak z częściowym lub całkowitym wycięciem organów.

Drugą metodą jest stosowanie leków przeciwbólowych, ale działają one objawowo i nie zwalczają przyczyny choroby.

Trzecią popularną metodą leczenia endometriozy jest zastosowanie nowoczesnych leków hormonalnych.

Czy endometriozę da się wyleczyć?

Do dnia dzisiejszego nie opracowano skutecznej metody leczenia endometriozy. Szacuje się, że w przypadku 20-50% chorych po kilku latach od ustąpienia dolegliwości, należy ponownie rozpocząć leczenie farmakologiczne lub przejść kolejny zabieg operacyjny.

 

Skuteczne leczenie endometriozy wymaga długotrwałego i konsekwetnego stosowania zaleconych przez ginekologa środków. Ważne są też regularne wizyty kontrolne, także w okresie bezobjawowym. Pozwoli to na szybką reakcję w przypadku nawrotu choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

logo gabinetu endokrynologicznego