Waldemar Dziki - ginekolog-położnik, endokrynolog, aleja Jana Pawła II 7 22-400 Zamość, e-mail: medycynakobieca@gmail.com, tel: 606129944

Hormonalna terapia zastępcza - HPZ

Korzyści stosowania hormonalnej terapii zastępczej

Hormonalna terapia zastępcza skierowana jest do kobiet w okresie okołomenopauzalnym i po menopazualnym. Jej celem jest podniesienie komfortu życia kobiety, która cierpi z powodu obniżonego poziomu hormonów krążacych we krwi. Z biegiem czasu jajniki wydzielają mniejszą ilość estrogenów, a kobieta wchodzi w okres menopauzy. Leczenie hormonalną terapią zastępczą polega na podawaniu leków zawierających estrogeny, progesteron i progestageny.  Następstwami menopauzy spowodowanymi niedoborem hormonów są tzw. objawy wypadkowe. Zalicza się do nich kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca oraz trudności z koncentracją. Wymienione objawy są sygnałem do rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej.

- zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca, udaru, choroby Alzheimera, raka jelita grubego

- poprawia wygląd skóry i włosów

- poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne

- likwiduje uderzenia gorąca

- zapobiega utracie masy kostnej i zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy

- łagodzi zmiany narządów płciowych, korzystnie wpływa na nietrzymanie moczu i poprawę jakości życia seksualnego

Ryzyko związane ze stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej może nieść ze sobą pewne ryzyko i działanie niepożądane, które związane jest z rodzajem podawanego leku, dawki oraz czasu stosowania. Dlatego hormonalna terapia zastępcza powinna być stosowana pod kontrolą doświadczonego ginekologa endokrynologa, który dobierze ją w sposób indywidualny dla każdej pacjentki.

logo gabinetu endokrynologicznego