Waldemar Dziki - ginekolog-położnik, endokrynolog, aleja Jana Pawła II 7 22-400 Zamość, e-mail: medycynakobieca@gmail.com, tel: 606129944

Hirsutyzm - leczenie nadmiernego owłosienia w Zamościu

Hirsutyzm polega na występowaniu nadmiernego owłosienia u kobiet w miejscach typowych dla mężczyzn np. na brodzie czy klatce piersiowej. Występowanie nadmiernego owłosienia nie stanowi zagrożenia dla życia kobiety, ale może obniżać jego jakość i być przyczyną problemów w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

Hirsutyzm - przyczyny

Pomimo tego, że nadmierne owłosienie nie stanowi zagrozenia dla życia kobiety, nie powinno się do lekceważyć. Hirsutyzm bardzo często jest objawem zabużeń hormonalnych związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów. Jeśli nadmierne owłosienie spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi mówimy wtedy o hiperandrogenizmie.

 

Przyczyny jajnikowe:

- zespół policystycznych jajników

- guzy jajnika

Przyczyny nadnerczowe:

- wrodzony przerost nadnerczy

- guzy nadnerczy

- zespół Cushinga

Przyczyny przysadkowe:

- nadmierne wydzielanie prolaktyny przez przysadkę mózgową

- inne zaburzenia prawidłowego funkcjonowania przysadki

Hirsutyzm - diagnozowanie

W przypadku pojawienia się nadmiernego owłosienia należy zgłosić się do ginekologa endokrynologa. Lekarz przeprowadzi wstępny wywiad z pacjentką i jeżeli uzna, że problemy z nadmiernym owłosieniem spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi przeprowadzi dalszą diagnostykę - badanie ginekologiczne wraz z USG oraz potrzebne badania hormonalne.

logo gabinetu endokrynologicznego